Plávanie s koňom
Plavenie je neobyčajným zážitkom pre koňa aj jeho jazdca. Verte, že rovnakú radosť, ako má pri plavení človek, prežíva aj kôň.
Voda očistí srsť aj kožu, navyše pomerne dobre regeneruje natiahnuté svaly, aj keď sú namáhané aj pri plávaní. Z týchto dôvodov sa plavenie často praktizuje aj v rámci tréningu dostihových koní alebo koní pre všestrannosť.
Kde plaviť?
Úplne bezpečne môžeme plaviť v jazerách či rybníkoch, ale aj v niektorých riekach - tu musíme dbať na silu prúdu. Silný prúd by mohol koňa ľahko strhnúť so sebou. Než sa rozhodneme pre vhodné miesto, odporúčam zistiť si, či nie je voda znehodnotená veľkým množstvom siníc, ktoré škodia zdraviu človeka i zvieraťa.
Mali by sme vyberať také miesta, kam sa nechodí kúpať veľa ľudí, napríklad kvôli veľkej vzdialenosti, zle schodnému terénu či bahnitým brehom. Z plavcov môže byť kôň znepokojený a kvôli blízkosti by tak ľahko mohlo dôjsť k nepríjemnému úrazu - väčšinou pokopaniu.
Pred vstupom do vody odporúčam skontrolovať, či cez vodnú plochu nie sú umiestnené siete alebo dokonca vlasce.
Všeobecné odporúčania
Nie je dobré brať koňa do príliš studenej vody , riskovali by sme zbytočné prechladnutia. Voda by teda mala mať viac ako 15 ° C, ale je určite lepšie plaviť na konci jari, cez leto a na začiatku jesene, kedy voda býva najteplejšia. Kone by vo vode nemali byť viac ako 10 minút, všeobecne sa odporúča čas 5-10 minút. Každý nemá to šťastie, že sa môže vydať ísť plaviť bez sedla. Toto je možné, ak máme vodnú plochu blízko a nemusíme teda využiť žiadnu komunikáciu. Ak musíme uraziť väčšiu vzdialenosť, je nutné sedlo využiť - predsa len si budeme na ceste istejšie a v prípade problému toľko nehrozí nebezpečné skĺznutiu z konského chrbta. Samotné plavenie prebieha bez postroja, prípadne iba s uzdečkou! Voda by mohla poškodiť kožu a znížiť bezpečné istenie sedla podbrušníkom. Odporúčam vziať sebou stierku na pot, a než sa vydáme späť do stajne, kone stierkou zotrieť a nechať trochu uschnúť. Kone bývajú pri plavenie rozšantené a plní elánu, a tak ľahko môže dôjsť k pádu jazdca. Ak jede spoločne väčšie skupinka, v rámci bezpečnosti by sme mali každému koňovi nechať dostatočne veľký priestor, aby nedošlo k poraneniu ostatných koní alebo jazdcov, kôň sa totiž pri plávaní pohybuje podobne ako v kluse.
Je tiež nevyhnutné kontrolovať , či nikto z jazdcov z koňa nespadol . Vďaka pravidelnému pohybu kopýt by sa mohlo ľahko stať , že kôň pri pohybe jazdca udrie do hlavy - a nešťastie môže byť na svete .
Kedy plaviť nesmieme?
Kone by sme do vody rozhodne nemali brať pri nízkej teplote alebo veľkému výskytu siníc, ako už bolo spomenuté . Ďalej nikdy nie ihneď po kŕmení alebo silnom prehriatí, mohlo by dôjsť ku schvátenie kopýt. Nikdy neplavíme gravidné a dojčiace kobyly!
Následné ošetrenie
Po príchode do stajne suchej koňa očistíme ryžovým kefou a starostlivo rozčešeme hrivu aj chvost. Ďalej by sme mali venovať starostlivosť kopytám. Po ich uschnutí, čo trvá 1 až 2 hodiny, potrieme stenu chodidla a rohovú strelku vazelínou či nesoleným tukom. Tak zabránime unikaniu vlhkosti z kopyta a prílišnému vyschnutí kopytného rohu. Po ošetrení je dobré pustiť koňa do výbehu, aby vybili nahromadenú energiu, či sa v pokoji pásli.